whatsapp

EECP KANSIZ BYPASS TEDAVİSİ NEDİR?

EECP KANSIZ BYPASS TEDAVİSİ NEDİR?

Kalpte süratli bir şekilde kollateral kılcal damar gelişimi sağlamanın en etkili yolu EECP Tedavisidir. Bu tedavi ile 30-40 seans içinde kalbi besleyen koroner damarlarda genişleme, kan akımında artma ve kılcal damarlarda gelişme sağlanmaktadır.

Kalp damarlarından birinin tıkanması sonucu gelişen "Kalp Krizi" (Enfarktüs) o damarın beslediği kalp bölgesinde kasların hasarı veya ölümü ile sonuçlanır.

eecp.png

(Soldaki resimde kalbin ön bölgesini besleyen damarın tıkanması ve neden olduğu kalp kası harabiyeti temsil edilmektedir.)

Kalp krizini atlatan hastalarda kalbin bu bölgesi hiçbir zaman normale dönemez, kalbin kasılma gücü önemli ölçüde azalır. Hastada göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetler ve sonunda kalp yetmezliği gelişir.

Kalp damarlarında gelişen tıkanıklar çok zaman anjiyoplasti-stent gibi işlemler veya koroner bypass ameliyatı ile açılabiliyor. Damarların bu işlemler için müsait olmadığı veya kalbin çok hasarlı olduğu ve ameliyatın çok riskli olduğu durumlarda tek çare kalpte yeni kılcal damar dolaşımı ( kollateral ) sağlamaktır.

( Sağdaki resimde kılcal damar gelişimi sayesinde kalp dokusundaki hasarlı ve ölü alanların yeniden kanlanarak canlanması gösterilmektedir, yani kalpte doğal bir bypass gelişmiştir ! )

Kalpte süratli bir şekilde kollateral kılcal damar gelişimi sağlamanın en etkili yolu EECP Tedavisidir.

ECP.png

EECP tedavisi ile 30-40 seans içinde kalbi besleyen koroner damarlarda genişleme, kan akımında artma ve kılcal damarlarda gelişme sağlanmaktadır.

EECP Tedavisinden Kimler Yararlanıyor

  • Riskleri nedeniyle koroner bypass ameliyatı olamayan hastalar
  • Daha önce Stent işlemleri veya koroner bypass ameliyatı olmuş, stentleri / bypassları tıkanmış veya yetersiz kalmış hastalar
  • Ameliyat olmak istemeyen hastalar
  • Kalp Yetmezliği Hastaları
  • Kardiyomiyopati Hastaları


EECP tedavisi görmüş hastalarımızın video hikayelerini izlemek için bu blogdaki videolarını ve Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu ve "EECP Tedavisi" facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileğiyle,