whatsapp

GENÇ KALMAK GENÇLEŞMEK MÜMKÜN MÜ?

GENÇ KALMAK GENÇLEŞMEK MÜMKÜN MÜ?

Genç Kalmak / Gençleşmek Mümkün mü ? Kısa Cevap: EVET. Gençlik ; hastalıklardan uzak, bedensel ve zihinsel olarak enerjik olmayı ifade eder. Gençlik aynı zamanda "yaşama sevinci" ile seyreden bir ruh halidir.


İnsan yaşlandıkça bedeninde ve metabolizmasında çok belirgin bazı değişiklikler olur:

  • Beyinden salgılanan "Büyüme hormonunda" azalma olur. "Gençlik Hormonu" da denilen bu hormonun azalması sonucunda hücre yenilenmesi yavaşlar ve kas kitlesi erimeye başlar.
  • Başta cinsel hormonlar ( östrojen ve testosteron ) olmak üzere birçok hormonların salgılanmasında azalma.

Bütün bu değişikliklerin net sonucu enerji ve hücre metabolizmada yavaşlama ile bağışıklık sisteminde zayıflamadır. Bu dönemde ciltte kırışma, kilo almaya eğilim ve yaşa bağlı kronik hastalıklar ( hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, vs. vs. ) görülmeye başlanır.

Yaşlanma süreci ile yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hastalıklar kısmen genetiğimize bağlı ise de daha büyük oranda yaşam tarzımız ile ilgilidir.

Bilimsel çalışmalar doğru yaşam tarzı ile yaşlanma sürecinin yavaşlatılabileceğini ve hatta yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hastalık risk faktörlerinin tamamen geriye çevrilebileceğini göstermektedir. ABD'nin ünlü Cleveland Clinic hastanesinde "Disease Reversal" kliniği en ağır hastalıkların (Şeker Hastalığı, dirençli Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları) dahi, uygun ilaç, beslenme ve egzersiz programları ile kesin olarak tedavi edebilmektedir.

TOBB ETÜ Üniversite hastanesinde oluşturduğumuz "Disease Reversal" programı hakkında daha detaylı bilgi almak için (312) 292 99 00 / 2690 dan randevu alabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ayrıca "30 Günde 10 Yıl" isimli kitabımı okumanızı öneririm.

30%2Bgunde%2B10%2By%25C4%25B1l%2B-%2B3%2Bboyut.jpgSağlıklı ve Hep Genç Günler Dileğiyle .....